‟overcq”

Konfiguracja

Ustawienia wyświetlacza LCD

[W systemie ‟Linux”– tylko do wersji “3.16”.]

Wyświetlacz pracuje w oryginalnej rozdzielczości (punkt programowy do punktu fizycznego) z częstotliwością odświeżania wg “xrandr” 50 Hz, a wg konfiguratora karty graficznej – 59,91 Hz. Typ chyba błyszczący (nie matowy). Karta graficzna wykonuje ‘dithering’ dynamiczny na kwadratach o boku 2 pikseli, zmniejszając informację koloru piksela do 6 bitów⁄kanał. Do ‟X Window System” została wprowadzona przy pomocy programu “xcmsdb” charakterystyka kolorów zbadana wizualnie z programem “xcmsetup”.

Parametrami regulacji obrazu są:

Ze względu na płaskość wyświetlacza (inaczej niż w kineskopach, które były nazywane płaskimi, a w rzeczywistości były wklęsłe) można go lekko pochylić wstecz, tak by swobodnie widoczne (zachowane kąty odwzorowania) były dolne rzędy wyświetlacza, gdzie znajduje się zwykle wiersz wprowadzania tekstu, a jeśli używa się paska systemu graficznego na dole, to rzędy trochę wyższe.

Podstawowym, uniwersalnym ustawieniem do oglądania obrazu zmiennie kolorowego (np. wysokiej jakości zdjęć lub filmów przyrody) jest pełny zakres kolorów oraz 4. poziom jasności, wybrany jako jedyne dobre w odbiorze przybliżenie (jaśniejsze) względem alternatywnego 3. Poniżej znajduje się kadr z filmu ‟Silent Hill” służący do odszukania na dowolnym wyświetlaczu tej uniwersalnej jasności: wystarczy wyświetlić na czarnym tle na pełnym ekranie i zwiększać jasność aż osiągnie się charakterystyczną dla światła korytarzowego, bez sztucznych kolorów względem czerni.

Kadr z filmu ‟Silent Hill” do regulacji wyświetlacza

Inne ustawienia: